top of page

"Arwena"

klacz achał-tekińska urodzona 9 lipca 2011

hodowli Estrella Baroque

właściciel Estrella Baroque

koń gniady, 159 cm w kłębie

ARWENA

RODOWÓD

OKFQ088.jpg
Arwena
Golden Lucky
Ancient Blade
NN
NN
NN
NN
Magic Sword
Dream of War
King
Ancient Lady
NN
Heilari
Magic Blade
Ancient Queen

OFERTA HODOWLANA

Koń dopuszczony do hodowli

Koń bonitowany

Wynik bonitacji: 88 pkt.

Cena wyźrebienia: 5.000 h

Cena embriotransferu: 4.000 h

i8kzWTB.jpg

OPIS KONIA

Historia: Arwena urodziła się w naszej stajni, jako próbna krzyżówka klaczy Ancient Blade i ogiera Golden Lucky. Od samego początku była bardzo spokojna i grzeczna, nigdy nie sprawiała najmniejszych kłopotów, co automatycznie nieco nas niepokoiło. Tak spokojny źrebak to całkowicie niemożliwe, obawialiśmy się, iż klacz jest chora. Jednak po poddaniu jej odpowiednim badaniom okazało się, że ma po prostu tak spokojny charakter. Jednogłośnie wtedy stwierdziliśmy, że gdyby była niższa, spokojnie mogłaby pracować w hipoterapii, bo taki charakter jest w tym przypadku na wagę złota.

 

Praca na ujeżdżalni: Jej spokój pozostał w niej do końca. Podczas pracy jest grzeczna, kochana, doskonale sprawdza się jako nauczycielka dla początkujących jeźdźców. Jest potulna jak baranek i jednocześnie chętna do współpracy. Nie płochliwa, zawsze spokojna, nigdy nie bryka. Dostosowuje się do umiejętności jeźdźca, zatem dobrze chodzi i pod tymi, którzy dopiero zaczynają jazdę konną i pod tymi, którzy jeżdżą już w sporcie. Bez najmniejszego problemu pracuje na drągach czy nawet czasami skoczy coś małego.

 

Praca w terenie: Tutaj także nadaje się dla każdego jeźdźca. Grzecznie idzie i jako czołowa i na samym tyle, nie ma z nią najmniejszego problemu. Nie ponosi, nie bryka, jest grzeczna i kochana, doskonale sprawdza się jako koń na pierwsze tereny dla początkujących. Jest grzeczna, nigdy nie zostaje w tyle, dostosowuje się do tempa pozostałych koni, nie wyprzedza. Spokojnie wchodzi do wody, doskonale radzi sobie z trudnymi terenami, jak na konia rajdowego przystało. Idealna na całodniowe przejażdżki i dalekie wypady.

 

Zachowanie w obejściu: Bardzo spokojna, podobnie jak na jeździe. Czyszczą ją małe dzieci i nie mają z nią żadnego kłopotu. Klacz grzecznie znosi ich często nieudolne próby oporządzenia jej, także podczas siodłania nie sprawia żadnych kłopotów. Nie buntuje się przy dopinaniu popręgu ani zakładaniu ogłowia, ładnie przyjmuje wędzidło, nie wyrywa nóg. Spokojna podczas kąpieli i wizyt weterynaryjnych i kowalskich.

 

W stajni: Jest grzeczna, nigdy nie wszczynała żadnych konfliktów z innymi końmi. Nie ma manii bycia Sknerusem McKwaczem i nie buntuje się, gdy oporządza się ją w boksie. Nie ma także problemu ze sprzątaniem boksu, klacz jest nadal grzeczna i bez kłopotu można wywieść brudną ściółkę. Gdy zostanie sama, jest nieco zagubiona, ale nie ogłasza tego głośnym lamentem, raczej spędza te chwile w ciszy. Nie sprawia problemów w porze karmienia.

 

Na padoku: Wychodzi z innymi klaczami lub wałachami, jest bezkonfliktowa i spokojna. Praktycznie od razu po wypuszczeniu obowiązkowo się tarza, potem zabiera się za trawę. Nie jest duszą szaleństwa, więc nawet ciężko zobaczyć ją ścigającą się z innymi końmi. Z zasady gdy konie się bawią, ona stoi z boku w cieniu i skubie trawę. Bez problemu pozwala się sprowadzić z padoku.

 

Na zawodach: Od początku przyzwyczajaliśmy ją do podróżowania w przyczepce i są efekty. Klacz jest bardzo spokojna w drodze, nie ma z nią najmniejszego nawet kłopotu. Przygotowanie jej do pracy na zawodach przebiega tak samo jak w stajni, choć widać, że Arwenie nieco udzieliła się obecność innych koni. Czasami wydaje się być nieci roztargniona i tak jakby nie może się skupić, lecz to mija, kiedy jest już odpowiednio rozprężona.

Zdrowie: Oprócz tego, że raz nam się podbiła, nigdy nie chorowała, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to jeszcze stosunkowo młody koń i wszystko może się jeszcze wydarzyć. Jest wolna od chorób genetycznych i wenerycznych, zatem może być dopuszczona do rozrodu. Ma czyste nogi, układy oddechowy i odpornościowy w doskonałej formie.

 

Hodowla: Klacz teoretycznie mogłaby brać udział w rozrodzie, została potwierdzona genetycznie jej czystość rasy, jest wolna od chorób, jednak nie mamy w planach rozmnażania jej. Może jeszcze kiedyś nasze plany się zmienią, lecz póki co, chcemy postawić wyłącznie na jej rozwój sportowy.

 

Chody: Ładne, dostosowane pod sport. Klacz nosi bardzo miękko, ślicznie się przy tym prezentując. Ma bardzo długi wykrok, w galopie szeroką foulé. W stępie jest energiczna, ale nie jest koniem do przodu. Nie leniwa, ale nie przesadnie pchająca się na wyścigi. Ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o dodania w kłusie i galopie.

e46obwS.jpg

PREDYSPOZYCJE

c83aiTe.jpg

Wystawy

Nie wystawiamy jej zbyt często, gdyż Arwena nie jest koniem w typie wystawowym. To raczej koń przygotowany do pracy pod siodłem, urodziwy, ale jednak nie odpowiadający wzorcowi rasy w stu procentach ze względu na mocne umięśnienie. Pomimo tego klacz często doskonale wypada na wystawach dla achał-tekinów. Sędziowie wysoko cenią jej umaszczenie i naturalny, ładny ruch, odziedziczony po matce. Sprawdza się dobrze, jest przyjemna w prowadzeniu, dokładnie wykonuje polecenia jeźdźca.

S27nFhp.jpg

Rajdy 70-160 km

To jej najmocniejsza sportowa strona. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach, nie straszne jej skoki, strome zbocza, trudne zjazdy i podjazdy. Sprawdza się pod każdym jeźdźcem, czy to pod zaczynającym dopiero pracę w rajdach początkującym, czy tak zwanym starym, rajdowym wyjadaczem. Bardzo grzeczna i odważna, nie zawaha się wejść w najbardziej ekstremalne miejsca. Wymarzony koń rajdowy.

TRENINGI

Treningi rajdowe:

  1. ...

Pozostałe treningi:

  1. Teren

  2. Rajd w WHK Anarkia

OSIĄGNIĘCIA

Łączna ilość osiągnięć: 7

Rajdy:​

  1. II miejsce w rajdzie na 15km | IAHF

  2. II miejsce w rajdzie na 60 km | Homestead Training

  3. II miejsce w rajdzie kl. P | Hipodrom Paris  

  4. II miejsce w rajdzie na 160 km na WEC 2018 | Arabian Triple Crown

  5. III miejsce w rajdach | GP Stud

  6. III miejsce w rajdzie na 15km | IAHF 

 

Pokazy:

  1. I miejsce na wystawie klaczy achał-tekińskich | Hipodrom Paris

 

Inne:

  1. ...

POTOMSTWO

Ogiery/Wałachy:

  1. ...

Klacze:

  1. ...

bottom of page