top of page

"Stark"

wałach hanowerski urodzony 19 stycznia 2012

hodowli Rhovannon Stud

właściciel Estrella Baroque

koń siwy, 160 cm w kłębie

*(2)RS CHECK STAR

RODOWÓD

FoxCyd8.jpg
RS Check Star
Check Point
Soendergaard
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN

OFERTA HODOWLANA

Koń nie dopuszczony do hodowli

Koń nie bonitowany

Koń wykastrowany

IpsvFZ8.jpg

OPIS KONIA

Historia: Check Star urodził się w stadninie Rhovanon Stud, gdzie został wystawiony na sprzedaż podczas licytacji koni. Zainteresowała się nim Agnes i postanowiła go zlicytować. Do walki o konia włączyła się także Hannah z Malinowego Wzgórza, lecz Agnes udało się zakupić konia. Szybko został ulubieńcem stajni. Przyjechał kilka dni po ogłoszeniu wyników sprzedaży.

Praca na ujeżdżalni: Wałach zdecydowanie ma swoje zdanie odnośnie każdego ćwiczenia. Uwielbia sprawdzać jeźdźca i nigdy nie zawaha się tego zrobić. W skrajnych przypadkach potrafi nawet brykać, aby sprawdzić, czy jeździec wysiedzi całe to jego rodeo. Dlatego właśnie od samego początku trzeba pracować, aby nie miał czasu na myślenie. Cały czas jakieś wolty, serpentyny, zmiany tempa, lotne, urozmaicanie treningów o drągi czy cavaletti, podczas treningów skokowych bardzo urozmaicone parkury i ciągłe zmiany. Podczas wsiadania trzeba się ładować na konia jak najszybciej, w przeciwnym razie wierzchowiec po prostu da drapaka i będzie wesoło biegał po hali czy maneżu. Nie chce się zbierać, zatem nie nadaje się do ujeżdżenia i choć pod dobrym i wytrwałym jeźdźcem się ustawi i przeżuje wędzidło, pod słabszym będzie miał polecenia tam, gdzie słońce nie dochodzi. Gdy praca przebiega dość różnorodnie i jeździec jest wytrwały, wałach zachowuje się naprawdę wzorowo.

Praca w terenie: Tutaj można sobie pozwolić na większą swobodę. Wałach nie może co prawda iść jako pierwszy, lecz spokojnie pójdzie drugi czy ostatni. Należy trzymać wodze na kontakcie, lecz w stępie można się czasem pokusić o trzymanie tylko za sprzączkę, gdyż Check idzie w terenie naprawdę dobrze. Jest bardzo spokojny i odważny, chętnie idzie przed siebie, ładnie odpowiada na polecenia. Nie toleruje wieszania się na pysku, zatem jeźdźców o słabej równowadze nawet na niego nie wsadzamy, bowiem skutek będzie jeden i bardzo opłakany. Wejdzie do wody, ale dopiero po dłuższych pertraktacjach, bardzo przyjemny na spokojne wypady. Nie zawraca do stajni, nie wyprzedza, spokojnie idzie za końmi i nie sprawia kłopotów.

Zachowanie w obejściu: Ząbki chodzą i często trafiają na czyjejś ręce. Co prawda nie jest to narów w postaci gryzienia, ale zdarza mu się chwycić za rękaw czy rękę podczas czyszczenia mu brzucha, który jest jego wrażliwym punktem. Przy czyszczeniu potrzebna jest dyscyplina, koń bardzo pasuje do przysłowia "dasz palec, weźmie rękę", bo gdy raz pozwoli mu się na jakikolwiek wybryk, od razu próbuje dalej. Jest nieco niegrzeczny, lecz bezwzględnym podejściem do sprawy spokojnie można z nim wygrać niejedną walkę. Kopyta daje ładnie, osiodłać pozwala się bez najmniejszego lamentu, jedynie dociąganie popręgu łączy się z kolejnymi ugryzieniami. Przy kąpieli jest bardzo grzeczny, bo lubi się pluskać, kowala i weterynarza specjalną sympatią nie darzy, ale nie buntuje się na ich przybycie.

W stajni: Bardzo drapieżne stworzenie. Serio, straszny rozrabiaka i gryzipiórek. Uwielbia podskubywać przechodzących w pobliżu ludzi, często gęsto gryzie przechodzące konie. Nie przeszkadza mu zostawanie samemu w boksie. O oporządzaniu go w boksie można zapomnieć, ale nie dlatego, że konik ciągle coś knuje (chociaż to też), ale dlatego, że nie pozwala się przywiązać w boksie. Dlatego lepiej, aby był wyprowadzany. Sprzątanie ściółki mu nie przeszkadza. Przy karmieniu dziki i często straszy zębami konie.

Na padoku: Pomimo młodego wieku musi wychodzić na padok sam, gdyż już uważa się za ogiera pełną gębą, a co za tym idzie często wywołuje sprzeczki. Gdy jest sam, nie ma przynajmniej żadnych poszkodowanych, a jemu i tak nawet nie przeszkadza fakt, że jest oddzielony od stada. Po prostu się tarza, biega, bryka, je, stoi, biega, lata... i nie chce dać się złapać, najlepiej od razu próbować na marchewkę.

Na zawodach: Wałach jest jeszcze młody, choć już oswojony z tłumem zawodów. Bardzo spokojny w przyczepce, podobnie jak podczas wyprowadzania. Przygotowanie go do startu przebiega nieco spokojniej niż w stajni, gdyż koń zainteresowany wszystkim co wkoło, zapomina o jakimkolwiek kombinowaniu. Bardzo grzecznie zachowuje się także na rozprężalni, w szczególności, gdy dosiada go naprawdę dobry jeździec. Potrzebuje chwilę czasu, aby się rozluźnić, lecz szybko odpowiada na sygnały.

Zdrowie: Wałach jest w pełni zdrowy, lecz także nadal młody i nie wiadomo, co dosięgnie go w przyszłości. Ma całkiem czyste nogi, żadnych kontuzji, dotychczas na nic nie chorował, nie miał problemów z układem pokarmowym i oddechowym, ma czyste oczy, dobrą odporność. Ma mocne kopyta, więc nie kruszą się łatwo. Brak stwierdzonych chorób genetycznych.

Chody: Bardzo ładne, cieszą oko. Konik porusza się z lekkością i sprężystością, bardzo mocna foulé w galopie i ogromne możliwości w dodaniach. Dość mocno wybija w kłusie ćwiczebnym, lecz nie aż tak, by jeździec miał problem z wysiedzeniem. We wszystkich chodach porusza się bardzo energicznie, jest koniem do przodu. Stęp ma bardzo obszerny, ładny, kłus podobnie, z piękną fazą zawieszenia, dlatego Agnes boleje nad tym, że wałach nienawidzi dresażu i marnuje się taki talent ujeżdżeniowy, no ale co zrobić. W galopie ma piękny ruch, obszerną i energiczną foulé, co znacznie pomaga mu podczas przejazdów parkuru.

0m0SuT2.jpg

PREDYSPOZYCJE

e9oVGHR.jpg

Wystawy

Koń zdecydowanie ma swoje zdanie, jeśli chodzi o prezentację. Stale kombinuje, aby pogalopować sobie, zamiast iść kłusem, stale chce się popisywać. Wyjątkowo szalony i rozbrykany robi się w obecności klaczy, gdyż chce im zaimponować, przy ogierach i wałachach całkiem spokojny. Wymaga prezentera, który nie da sobie wejść na głowę i dopilnuje, aby koń stale był zdyscyplinowany.

QuHQK5q.jpg

Skoki luzem, N-C

Bardzo lubi skakać, ba... uwielbia! Na parkurze z niesfornego brykacza zmienia się w dziką maszynę stworzoną do pokonywania przeszkód. Doskonale radzi sobie nawet na trudnych parkurach i choć dopiero zaczyna karierę, można w nim zauważyć ogromny potencjał. Doskonale radzi sobie także na szeregach, wystarczy odpowiednie naprowadzenie go na przeszkodę. Jest jeszcze bardzo młody, więc czasem ma problem z odmierzeniem odległości, ale odpowiednia podpowiedź jeźdźca jest tutaj drogą do sukcesu. Bardzo skoczny, skacze z zapasem i nie wyłamuje, jest bardzo dokładny, jest torpedą, więc ma też zazwyczaj dobry czas.

TRENINGI

OSIĄGNIĘCIA

Łączna ilość osiągnięć: 20

Skoki:

  1. I miejsce w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Thorn 

  2. I miejsce w zawodach skokowych kl. N | Summer-Berry

  3. I miejsce w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Blue Echo    

  4. III miejsce w zawodach skokowych kl. N | Black Power Stud

  5. III miejsce w zawodach skokowych kl. C | Summer-Berry

  6. III miejsce na wystawie ogierów hanowerskich | Hipodrom Paris 

  7. III miejsce w zawodach skokowych kl. N | FH Stud

  8. III miejsce w zawodach skokowych kl. C | Szczęśliwy Numerek

  9. III miejsce w zawodach skokowych kl. N | Hipodrom Lider  

  10. III miejsce w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Paris 

  11. III miejsce w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Paris  

  12. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. C |  Hipodrom Paris

  13. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Paris

  14. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. C | Hipodrom Lider

  15. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. C | Victory Stud 

  16. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. N | Victory Stud

  17. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. C | IAHF 

Wystawy:

  1. I miejsce na wystawie ogierów hanowerskich | Hipodrom Paris 

  2. I miejsce na wystawie wałachów hanowerskich | Hipodrom Paris

  3. I miejsce na wystawie wałachów hanowerskich | Hipodrom Paris

Inne:

  1. ...

bottom of page