top of page
YiDUi4K.jpg

*(2)Sorley

"Sorley"

wałach coba irlandzkiego, 3.05.2007

hodowli Zielone Pastwiska

właściciel Golden Stream

maść srokata, 146 cm w kłębie

w wirtualu od: 10.01.2015

koń rekreacyjny i sportowy

Pochodzenie

Winter Wonder
NN
NN
Sunny Smile
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN
NN

Informacje hodowlane

Koń nie dopuszczony do hodowli

VLD7vTO.jpg

Opis

Historia: Jego historia zaczęła się, gdy został wystawiony podczas loterii na Zielonych Pastwiskach. Ukrywał się pod numerem 10. Wylosowała go Ruby z Rubinovej i to tam konik spędził prawie dwa lata. Od początku koń był przyjazny i opanowany, dał się wprowadzić do przyczepki, cała podróż przebiegała należycie. Szybko zaaklimatyzował się w nowej stajni. Później jednak Ruby postanowiła zamknąć stajnię, a nieliczne konie zostały oddane. W tym też Sorley, o którego starała się Agnes, która od zawsze kochała tego ślicznego tinkera. Już kilka tygodni później srokacz zawitał w nowej stajni i szybko stał się jednym z naszych reprezentantów.

 

Praca na ujeżdżalni: Jest ulubieńcem dzieci. Kochają go nie tylko za jego wielki spokój, ale także chęć wykonywania ćwiczeń. W prawdzie nie jest przesadnie czuły na pomoce, jednak można z nim pracować naprawdę przyjemnie. Jest całkiem niepłochliwy, jedyne, co może go nieco zestresować, to dezorientacja, dlatego też należy pamiętać, żeby zawsze starać się przekazać mu czyste, wyraźne polecenia. Jest spokojnym misiakiem, który nawet podczas dzikiego orbitowania w galopie zachowuje powagę i wystarczy wrócenie w siodło, aby go opanować. Jest naprawdę bezpiecznym koniem i doskonale sprawdza się podczas koleżeńskich wyścigów w stajni. Bardzo dobrze potrafi się odnaleźć w zatłoczonych miejscach, nie przeszkadza mu obecność innych koni, na klacze nawet nie reaguje. Doskonały koń do pracy z dziećmi, a także tymi nieco bardziej niespokojnymi jeźdźcami.

 

Praca w terenie: Idealnie nadaje się nawet do długich, wymagających wyjazdów. Bardzo spokojny, niepłochliwy i posłuszny, może poprowadzić zastęp lub go zamykać, dla niego nie ma tu najmniejszej różnicy. Utrzymuje tempo, aczkolwiek czasem trzeba go trochę pogonić, żeby nie zostawał z tyłu. Wejdzie praktycznie wszędzie, gdzie tylko się da, nadaje się również do małych rajdów, bardzo je lubi i świetnie sprawdza się podczas długich wyjazdów w grupie. Wchodzi do wody, ale zazwyczaj nie głębiej, niż do pęcin, choć można go sprowokować do pławienia.

 

Zachowanie w obejściu: Jest spokojny i podczas czyszczenia często po prostu sobie kima. Stoi praktycznie w bezruchu, klacze go nie ruszają w żaden sposób, ewentualnie może zerknąć w ich stronę, ale generalnie mu nie robią. Bardzo ładnie daje kopyta, również ładnie przyjmuje wędzidło. Zmorą wszystkich jeźdźców jest jednak jego nadymanie się podczas dociągania popręgu, ogier potrafi po prostu zrobić z siebie taką piłkę, że popręg ledwo dopina się na pierwsze dziurki, podczas gdy po chwili stępa, zapina się już na trzecie. Uwielbia wodę i świetnie bawi się, gdy w trakcie kąpieli może machnąć ogonem mokrym od piany i wody prosto w twarz osoby go myjącej. Generalnie przy Sorley'u zasada jest następująca - koń jest myty, człowiek mokry. Zawsze. Wizyty kowala i weterynarza nie robią na nim większego wrażenia.

Na zawodach: Zaliczył już wiele udanych startów zanim do nas trafił, dlatego też jesteśmy naprawdę przekonani, że zajdzie w sporcie bardzo daleko. Do przyczepki wchodzi bez najmniejszych oporów, całą drogę pokonuje spokojnie. Gdy w pierwszym momencie wyjdzie z przyczepki i zobaczy tak wiele obcych koni, może być początkowo nieco spięty, jednak szybko się rozluźnia. Podczas przygotowań jest już w miarę oswojony z panującym wkoło chaosem, więc pozostaje tylko dobrze go rozprężyć i można jechać.

Zdrowie: Nie mamy obrazu pełnej historii zdrowotnej Sorley'a, jednak ani podczas pobytu w Rubinovej, ani u nas nie było z nim większych problemów. Jest wytrzymały na niekorzystne warunki pogodowe, dobrze się czuje nawet w niższych temperaturach, nie wymaga przesadnego derkowania. Po zrobieniu wszelkich badań, wykluczone zostały choroby genetyczne, a także wszelkie problemy z nogami. Koń cieszy się świetnym zdrowiem.
 

Hodowla: Sorley nie miał dotychczas okazji, by wykazać się w hodowli. Nie planujemy też przesadnego rozmnażania go. Rozważamy nawet kastrację, jednak decyzja o tym nadal nie zapadła. 
 

Chody: Nosi bardzo miękko i nie ma osoby, która narzekałaby na niewygodny ruch tego konia. Szczególnie w kłusie. Ruch ma dość obszerny i ładny, w galopie potrafi pokazać, na co stać jego względnie niedługie nóżki. Chody są sprężyste, trochę kucykowe, no ale w końcu jest nieduży i taki ruch można uznać nawet za odpowiedni. Spojrzenie przykuwa szczególnie jego kłus. Oraz szczotki na nogach dzielnie powiewające przy każdym kroku!

Predyspozycje

yXZ1vzJ.jpg

Wystawy

Jest eleganckim, bardzo ładnym i (jak to mówi kilka osób w naszej stajni) pluszowym słodziakiem. Wszystko przez to, że zimą jego sierść osiąga poziom futra niedźwiedziego i ogier zawsze wygląda jak misiek do przytulania i miziania. Na wystawach szczególnie uwagę przykuwa jego ruch oraz piękne pęciny i grzywa. Jego umaszczenie, które z kolei przywodzi na myśl karmelki, sprawia, że wiele osób zachwyca się ogierem. Sorley natomiast czuje się w tym wszystkim naprawdę dobrze. Idzie spokojnie, nie bryka, nie wyrywa. Czasem zadaje spojrzeniem pytanie czemu musi tyle kłusować, ale zwykle po kilku namowach, daje się poprowadzić.

Rrv3E8l.jpg

Western pleasure

Dobrze radzi sobie także w tej dyscyplinie. Jest naprawdę przyjemny w prowadzeniu i wie, kiedy musi iść krokiem typowym dla konia westernowego, kiedy natomiast może trochę poszaleć. Kierowanie nim nie jest najmniejszym kłopotem, ogier doskonale odpowiada na sygnały, choć trzeba czasami nieco go popchnąć, bo nie jest tak wrażliwy, jak konie wyłącznie sportowe. W siodle z różkiem czasami włącza mu się nawet tryb lenia, więc trzeba przypilnować, by nie powłóczył nogami. Oprócz tego jednak jest naprawdę fantastycznym koniem do western pleasure.

IeHxmBU.jpg

Dżigitówka

edjpHWM.jpg

Skoki LL

Jak na tinkera, skacze bardzo dobrze. Praktycznie nie zrzuca, nie wyłamuje. O czym tylko trzeba pamiętać to fakt, że jest to jednak kawał ciężkiego kuca i może zostawać w stawce czasowej. No, umówmy się szczerze, na ściganego on się nijak nie nadaje. Jest po prostu zbyt ciężki. Na normalnych zawodach daje sobie radę, nawet jeśli nie ma jeźdźca, który jest szczytem skokowych zdolności, wspólnymi siłami poradzą sobie zawsze. Sorley'owi wyraźnie skoki sprawiają przyjemność. Bardzo ładnie też pracuje baskilując, co prawdopodobnie pozwala mu dobrze ustawiać się nad przeszkodami i unikać zrzutek.

Treningi

CRctGCS.jpg

Osiągnięcia

Łączna ilość osiągnięć: 28

Western pleasure:

  1. II miejsce w zawodach western pleasure | Hipodrom Paris

  2. Wyróżnienie w western pleasure w Liliowej Zatoce

Wystawy:

  1. I miejsce na wystawie tinkerów | Hipodrom Paris

  2. I miejsce na wystawie tinkerów | Liliowa Zatoka

  3. I miejsce na wystawie ogierów tinkerów | Hipodrom Paris

  4. I miejsce na wystawie ogierów tinkerów | Hipodrom Pimlico 

  5. II miejsce na wystawie ogierów tinkerów | Hipodrom Pimlico 

  6. II miejsce na wystawie tinkerów | Hipodrom Pimlico 

  7. III miejsce na wystawie tinkerów | Selman Arabians

Skoki:

  1. I miejsce w skokach klasy LL na hipodromie Tolworth

  2. I miejsce w zawodach skokowych kl. LL | Liliowa Zatoka

  3. I miejsce w skokach drugiego dnia klasy LL na hipodromie Eliksir

  4. I miejsce w skokach mini LL na hipodromie Holly

  5. II miejsce w skokach pierwszego dnia klasy LL na hipodromie Eliksir

  6. II miejsce w zawodach skokowych kl. LL | WHK Anarkia

  7. II miejsce w zawodach skokowych kl. LL | Hipodrom Paris

  8. II miejsce w skokach trzeciego dnia klasy LL na hipodromie Eliksir

  9. II miejsce w skokach dzień I klasy LL w Halowych Mistrzostwach Malinowego Wzgórza

  10. II miejsce w skokach dzień II klasy LL na Halowych Mistrzostwach Malinowego Wzgórza

  11. II miejsce w zawodach skokowych kl. LL | IAHF

  12. III miejsce w skokach klasy mini LL na hipodromie Saganek

  13. III miejsce w skokach LL w Dresagio Stud

  14. Wyróżnienie w zawodach skokowych kl. LL | WHK Anarkia

Dzigitówka:

Rajdy (emerytura):

  1. I miejsce w rajdzie klasy L na hipodromie Eliksir

  2. II miejsce w rajdzie L w Liliowej Zatoce

  3. III miejsce w rajdzie na 10 km na hipodromie Eliksir

  4. III miejsce w rajdzie L w zawodach otwarcia Sosnowego Wzgórza

Pozostałe osiągnięcia:

  1. ​Tytuł Vice Championa w skokach klasy LL | IAHF

bottom of page