top of page
kuoXsFj.jpg

*(2)GS Brisa Nocturna

"Brisa"

klacz luzytańska, 12.03.2008

hodowli Golden Stream

właściciel Golden Stream

maść kara, 157 cm w kłębie

w wirtualu od: 2015 rok

koń sportowy

Pochodzenie

Quenta Silmarillion
Spartacus
Queta
Enamorada
El Questo
Eleonora
Wolverine
Sabrina
Hermes
Question
El Sol
Dying Star
Delgado
Elira

Informacje hodowlane

Koń dopuszczony do hodowli

Wynik bonitacji: 89 pkt.

Cena wyźrebienia: 2.000 h

Cena embriotransferu: 900 h

wQziZip.jpg

Opis

Historia: Pewnego dnia Valentina postanowiła zaproponować Ar pokrycie Enamorady naszym ogierem Quenta Silmarillion. Plany przeszły do rzeczywistości i po prawie roku Ena wyźrebiła się. Nikt nie uwierzył w to, co zobaczył. Połączenie ogiera maści cremello i klaczy maści izabelowatej dało karą klacz! To nie do pomyślenia! Potem jednak Valentina przypomniała sobie, że przecież ojciec Enamorady, El Questo, był maści karej i to było wytłumaczeniem wszystkiego. Brisa została zajeżdżona w pełni po hiszpańsku.

 

Praca na ujeżdżalni: Ta luzytańska piękność ma charakter godny naśladowania. Jest spokojna i karna, nie bryka, nie wariuje pod jeźdźcem, więc jest całkiem bezpieczna, ale jednocześnie od razu pokazuje czy jeździec jeździć umie, czy nie umie. W jaki sposób? Klacz była bardzo intensywnie przygotowywana do garrochy, a co za tym idzie, jest wrażliwa na każde przeniesienie ciężaru. Czasem, gdy ktoś straci równowagę, ona nagle skręca do środka, bo jej zdaniem przesunięcie dosiadu, było poleceniem do tego. Bez dosiadu można się na niej co najwyżej wozić. Na rękę odpowiada prawidłowo, jednak gdy zacznie się ją szarpać, może zagryźć wędzidło i wyciągać głowę w dół. Na łydkę odpowiada dobrze. Wykonuje wyjątkowo widowiskowy stęp hiszpański oraz bardzo chętnie prezentuje wszelkie swe umiejętności z wyższej szkoły jazdy.

 

Praca w terenie: Brisa nie jest płochliwa, ogółem jest bardzo fajna w terenie, aczkolwiek nie dla każdego. Musi być jednak lekko przytrzymywana, bo jak na konia barokowego, ma wyjątkowo energiczny ruch. Zazwyczaj wystarcza mocniejsza półparada, klacz ładnie podstawia się pod jeźdźca i nie ma większych problemów z tym, by zwolniła. Do wody wchodzi, niechętnie co prawda, ale wchodzi. To koń łakomczuch, dlatego na każdym niemal dłuższym postoju trzeba uważać, aby się nie schylała i nie jadła całej zieleniny, jaką widzi, bo może przecież nabawić się zapoprężenia. Nieznośna podczas galopu w stronę stajni.

 

Zachowanie w obejściu: Tu jest aniołkiem. Spokojnie pozwala się wyczyścić, osiodłać, oporządzić. Nie kręci się, ale gdy czyszczenie trwa już zbyt długo, zaczyna gryźć uwiąż. Czasem trochę macha głową przy dociąganiu popręgu, wędzidło bierze od samego słowa. Wystarczy trzymać wędzidło na wysokości jej pyska i powiedzieć spokojnie "otwórz pyszczek" albo coś w tym stylu, a klacz otwiera mordkę na tyle długo, aby każdy zdążył włożyć kiełzno. Nie lubi kowala, nie lubi weterynarza, nagle aniołek przeobraża się w spanikowanego diabełka. Przy weterynarzu nerwowo się kręci, przy kowalu... cóż, perfidnie opiera się zadem o jego plecy, gdy werkuje zadnie nogi. Podczas kąpieli jest bardzo grzeczna.

Na zawodach: Zaczęła brać udział w zawodach, gdy tylko była wystarczająco dobrze zajeżdżona. Lubi podróżować w przyczepce i nawet sama wchodzi do środka, gdyż wie, że jest to zapowiedzią jakiejś świetnej zabawy. Podczas przygotowań jest grzeczna, podobnie podczas rozprężania. Niepłochliwa i rozluźniona przez cały czas.

Zdrowie: Nigdy poważnie nie chorowała, jest zahartowana, potrafi nawet zimą długie godziny stać na dworze i nic jej się nie dzieje. Nie miała kolki, nie miała problemów z drogami oddechowymi. Nigdy nie była kontuzjowana. Ma jednak bardzo delikatną i wrażliwą skórę, a co za tym idzie, łatwo ją obetrzeć lub skaleczyć. Przy okazji jest także bardzo elektryczna na muchy.

 

Hodowla: Nie mammy w planach jej rozmnażać, jednak jest udostępniona do pokrycia, gdyby ktoś chciał użyć jej jako matki. Dla siebie jednak póki co nie mamy zamiaru hodować od niej źrebaków.

 

Chody: Jak przystało na konia luzytańskiego, jest bardzo miękka w chodach i oczywiście lekko nosi. Ma obszerny ruch, gdy wymaga się od niej dodania, jednocześnie jednak ma bardzo krótki krok, gdy tego wymaga sytuacja. Stęp ma obszerny i sprężysty, podobnie kłus i galop. Wszystkie chody bardzo luźne.

Predyspozycje

pHjWUbQ.jpg

Native costume

Podczas konkursów native costum Brisa reprezentuje klasyczny ubiór koni oraz jeźdźców portugalskich. Jest bardzo eleganckim koniem, który zdaje sobie sprawę ze swego zadania, którym jest oczarowanie sędziów oraz publiczności. Bardzo chętnie pracuje pod jeźdźcem, nigdy się nie sprzeciwia i generalnie robi naprawdę dobre wrażenie. W tradycyjnym stroju barokowym prezentuje się naprawdę zjawiskowo.

M9Jw3OL.jpg

Garrocha

To jej główna dyscyplina. Jest bardzo dobrze do tego przygotowana i widać po niej, że lubi to, co robi. Idzie na kontakcie i ładnie odpowiada na sam dosiad. Zdaje sobie sprawę z tego, że musi prowadzić za sobą tyczkę, dlatego też bardzo pilnuje swojego chodu, by nie stracić równowagi. Szczególnie pięknie wychodzą na niej zmiany kierunku i oczywiście wolty. Jest bardzo przyjemna w prowadzeniu i zawsze czujna. Odpowiednia dla osób zaczynających pracę z garrochą - wybacza błędy i bardzo stara się pomagać.

Treningi

Potomstwo

Treningi garrochy:

Pozostałe treningi:

Klacze:

Ogiery:

f9oCCqe.jpg

Osiągnięcia

Łączna ilość osiągnięć: 20

Native costume:​

  1. I miejsce w zawodach native costume | Hipodrom Paris 

  2. I miejsce w zawodach native costume | Homestead Training

  3. I miejsce w zawodach native costume | Hipodrom Paris

  4. I miejsce w zawodach native costume | Hipodrom Paris  

  5. II miejsce na wystawie klaczy luzytańskich | Hipodrom Kier  

  6. II miejsce w zawodach native costume | Hipodrom Paris

  7. III miejsce w native costume | Hipodrom Lapeu

  8. III miejsce w native costume | Hipodrom Paris

  9. III miejsce w zawodach native costume | Salisbury Park

  10. Wyróżnienie w native costume | IAHF

 

Wystawy (emerytura):

  1. I miejsce na wystawie klaczy luzytańskich | Hipodrom Paris

  2. I miejsce na wystawie klaczy luzytańskich | Hipodrom Kier  

  3. I miejsce na wystawie klaczy luzytańskich | Hipodrom Paris

  4. II miejsce na wystawie klaczy luzytańskich | Hipodrom Kier  

  5. III miejsce na wystawie klaczy barokowych | Hipodrom Arisha

  6. Wyróżnienie na wystawie klaczy 8-10 lat | IAHF

Garrocha:

  1. I miejsce w zawodach garrochy | Homestead Training

  2. III miejsce w zawodach garrochy | Hipodrom Paris

  3. III miejsce w zawodach garrochy | Hipodrom Lapeu

  4. Wyróżnienie w zawodach garrochy | Hipodrom Paris

Pozostałe osiągnięcia:

bottom of page