top of page
tvEDqnL.jpg

FHC Make Me Smile

"Smile"

wałach bashkir curly, 4.03.2014

hodowli FH Curlies

właściciel Golden Stream

maść srokata, 140 cm w kłębie

w wirtualu od: 15.03.2018

koń sportowy i rekreacyjny

Pochodzenie

FHC Blurryface
Prince Doosie
Joker's Black Velvet
FHC Bad In Love
Make My Day
Bad Decision
Joke Dusty
Kiowa Doosie
Apache Drum Dancer
Joker's Freckles
Lovely Friend
Amanda
Jack Black
Doodly Doo

Informacje hodowlane

Koń nie dopuszczony do hodowli

CbmMTb4.jpg

Opis

Historia: Podczas pierwszej edycji licytacji koni, został wystawiony na sprzedaż z FH Curlies. Nie trzeba było czekać długo, aby zainteresowała się nim Ar. Właściwie był jednym z pierwszych koni, jakie wpadły jej wtedy w oko. Ze względu na zakładaną sekcję dziecięcą, uznała, że nieco bardziej temperamentny kuc do ujeżdżenia zdecydowanie jej się przyda. Złożyła formularz. Jako, że jedyna starała się o srokatego, zaraz po zakończeniu licytacji ogier trafił do naszej stajni. Został wykastrowany kilka dni później.

 

Praca na ujeżdżalni: Ten koń to żywioł, choć jednocześnie nie jest złośliwy. Zwyczajnie czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś może być nieco niebezpieczne dla jeźdźca. Dość łatwo się płoszy. Wystarcza zaledwie jakiś niepokojący dźwięk, aby od razu się przestraszył i przegalopował kilka fouli. Wymaga jeźdźca zdecydowanego i wiedzącego, czego chce. Każde zawahanie jest przez niego odbierane na niekorzyść jeźdźca. Z drugiej strony jest bardzo jezdny. Odpowiada na pomoce, daje się spokojnie ganaszować, pracuje dokładnie tak, jak by się tego chciało. Trudność sprawia wyłącznie odnalezienie z nim wspólnego języka. Bywa jednak, że ktoś na niego wsiądzie i po kilku minutach jest z nim zgrany tak, jakby pracowali razem od długich lat.

 

Praca w terenie: W terenie dość wielu rzeczy się boi. Nie jest raczej koniem pewnym, który idzie przez las i nawet nie ogląda się za siebie. Trzeba uważać na wszelkie dziwne przedmioty, a najbardziej na dzikie zwierzęta. Smile niczego nie boi się równie mocno, jak na przykład sarny, która akurat wyskoczyła z cienia i przebiegła przez drogę. Przez swoją płochliwość nie nadaje się ani na otwierającego, ani zamykającego zastęp. Cały czas trzeba go przerabiać w pysku, gdyż potrafi nieoczekiwanie zagryźć zęby na wędzidle i próbować wyprzedzać konie przed nim. Nie ma jednak różnicy w galopie na nim w stronę stajni i od stajni. Na to nie reaguje.

 

Zachowanie w obejściu: Kręci się i potrafi próbować deptać po nogach, dlatego w jego przypadku pojęcie oczy dookoła głowy to więcej, niż wymóg. Nie lubi być wiązany, więc kombinuje co zrobić z uwiązem. Parę razy nawet się odsadził, choć nie jest to w jego przypadku narów, po prostu chwilowy bunt. Czyszczenie i siodłanie przebiega bez większych komplikacji, problemem staje się dopiero kąpiel. Bardzo nie lubi wody i kręci się jeszcze bardziej niż podczas normalnych zabiegów pielęgnacyjnych. O dziwo podczas werkowania stoi zupełnie spokojnie, zatem kowal nie musi narzekać na tego krnąbrnego kuca.

Na zawodach: Gdy zaczął startować, był bardzo spięty, ale szybko oswoił się z zamętem związanym z zawodami. Łatwo się dostosowuje do nowego otoczenia, choć bywa, że ma problemu ze skupieniem się, ale bardziej doświadczony jeździec nie powinien mieć problemu z opanowaniem go. Ważne jest, aby stale pilnować, by jego uwaga skierowana była na pomoce, a nie kolorowe bannery lub inne potencjalnie płoszące obiekty.
 

Zdrowie: Nigdy nie chorował i nigdy nie było z nim problemów. Ma zdrowe, mocne kopyta, zdrowy układ pokarmowy, nie ma tendencji do kolkowania. Ma świetną kondycję, może galopować przez długi czas i nawet przesadnie się nie spoci.
 

Hodowla: Ze względu na trudny charakter Make Me Smile został wykastrowany w maju 2018 roku.
 

Chody: Porusza się ładnie i płynnie, bardzo elegancko, jak na kuca. Ma ładny galop oraz elegancki kłus. Szczególnie dobrze dopracowany jest właśnie jego kłus, w którym unosi nogi dość wysoko, zachowując lekkość przodu oraz opierając ciężar na zadzie. 

Predyspozycje

ycoEtMl.jpg

Dresaż L

Główną zaletą Make Me Smile w tej dyscyplinie jest jego uwaga. Choćby nawet nie ćwiczył przejazdu ani razu, jeśli jeździec zna program, jest w stanie poprowadzić go tak, aby koń znalazł się w czołówce. Jest wrażliwy na pomoce, zatem nie zdarza się, aby zaspał z wykonaniem figury lub spóźnił się z reakcją. Z drugiej strony prowadzenie go nie jest też takie proste. Gdy się rozkojarzy, może troszkę uciec z głową z kontaktu. Wówczas warto uspokoić jego chód i sprowadzić jego głowę z powrotem na miejsce przy pomocy mocniejszej półparady. Z nim nie można próbować niczego na siłę, gdyż wówczas zepnie się całkowicie, a dalsza próba przejechania programu z pozytywnym wynikiem może okazać się niemożliwa.

RvQOry0.jpg

Wystawy

Jest śliczny i przykuwa spojrzenia. Prezentuje się dobrze, może nie jest geniuszem w prezentacji, gdyż potrafi w kluczowym momencie zacząć drapać się zadnią nogą po uszach. Zdarza się i tak, że akurat w chwili, gdy sędzia do niego podejdzie, on przypomni sobie, że ma na głowie prezenterkę i dla zasady wytrze się w niczego niepodejrzewającego sędziego. Oprócz takich wpadek, jest jednak naprawdę spokojny i grzeczny.

Treningi

Treningi ujeżdżeniowe:

Pozostałe treningi:

dNNLabR.jpg

Osiągnięcia

Łączna ilość osiągnięć: 2

Wystawy:

  1. I miejsce na wystawie wałachów bashkir curly | Hipodrom Paris

Dresaż:

  1. I miejsce w zawodach ujeżdżeniowych kl. L | Hipodrom Paris

Pozostałe osiągnięcia:

bottom of page